Улије се налази 1,5 км североисточно од Лепосавића на југозападним падинама Копаоника. Припада месној заједници Лепосавић. Куће су лоциране у мањим групама по благим пристранцима. Добило је назив по Милутиновом потоку које село дели на два дела и улива се у реку Ибар. Може бити да је топоним Улије од српске речи улив - уливак што значи мед у саћу. Вероватно у време када је село добијало име становништво се бавило гајењем пчела. Изнад села на брду Камиља распознају се добро очуване грађевине од ломљеног и тесаног камена. У селу су забележени топоними: Градац, Камиља, Грабље, Ледине, Клече, Барчине, Долови, Смрча, Чукар, Поток, Паљ, Лаз, Мала Камиља и План диште.
У подножју брда Градац на узвишењу на левој страни пута налази се црква посвећена Распећу Христовом у народу позната и под именом Велики петак. Црква је подигнута 1935. на остацима раније цркве непознатог архитектонског склопа и времена изградње.
Садашња црква Распећа Христовог, лоцирана у неограђеној порти, је мања једнобродна грађевина са полукружном апсидом на истоку и мањим правоугаоним наосом са улазом на западу. Северна и јужна фасада наоса и апсиде разуђене су са по два прозора од којих су на апсиди горњи делови решени полуобличасто. У саставу цркве над западним улазом је звоник који надвисује кров рађен на две воде над полуобличастим сводом наоса. Кров апсиде је постављен нешто ниже у односу на кров наоса. Зидана је комадима притесаног и тесаног камена вазаних кречним малтером а на њеном јужном зиду налази се уграђен ранији надгробник који носи карактеристике XVII века.
Са њене источне стране цркве налази се нови конак а западно гробље. Почев од 2007. црква је изградњом конака и усељавањем монахиња претворена у манастир у народу познат и као манастир Улије.